آموزشگاه مجازی هنر

سبد خرید

طراحی؛ زیربنای جهان هنر

“هنرطراحی” را به عنوان پایه و اساس هنرهای تجسمی می شناسند. طراحی عبارت است از ترسیم یک تصویرذهنی یا واقعی برروی یک سطح، درحالی که ابزارترسیم یا بستری که روی آن طراحی می شود اهمیتی دراین تعریف نخواهد داشت. انسان ها درطول تاریخ و بسته به میزان پیشرفت بشر با ابزارها و مواد گوناگون، اقدام به طراحی ونقاشی کرده اند؛ ازتکه های سنگ وزغال گرفته تا شاخه های درختان وبرگ های گیاهان ومواد شیمیایی و معدنی موجود در طبیعت. ولی آنچه که امروزه به عنوان “هنر طراحی” می شناسیم ودرکلوپ های طراحی و آکادمی های هنری تدریس می شود شیوه ی حرفه ای استفاده از مداد، زغال طراحی و مرکب در ترسیم اشیاء، طبیعت و موجودات زنده است که گاهی “سیاه قلم”  نیز نامیده می شود.

هنر طراحی، هم به عنوان پیش طرح واتود اولیه برای آثارهنری ازجمله نقاشی، کاریکاتور و گرافیک وهم به عنوان اثری مستقل قابل اجرا و ارایه است. تقریبا تمام زیرشاخه های هنرهای دستی یا تجسمی برای رسیدن به یک اجرای قابل قبول نیازمند تسلط بردانش طراحی هستند. در نقاشی، تصویرسازی وکاریکاتور، هنرمند می باید در مراحل ابتدایی، کار را با یک طراحی آغاز کند و سپس اقدام به تکمیل و رنگ گذاری کار به وسیله ی ابزارهای مختلف بنماید. حتی دراجرای سبک هایی ازنقاشی که هنرمند بدون اتود اولیه شروع به خلق اثرمی کند، تسلط واحاطه بر”هنر طراحی” است که می تواند او را در ترسیم خطوط محکم، جزئیات دقیق و کمپوزیسیون (اسکلت بندی) صحیح اثر یاری دهد و هیچ هنرمندی بدون بهره گیری ازاین اصول، نتوانسته ونمی تواند اثر قابل قبولی ارایه نماید.

درسفالگری ومجسمه سازی نیز، آشنایی باطراحی از الزامات کار است واساسا مجسمه سازان حرفه ای جهان، کارشان را با کشیدن طرح های مختلف ازسوژه ی مورد نظرشروع می کنند. در گرافیک آشنا بودن هنرمند با طراحی کمک شایانی در خلق آثار خواهد بود. حتی دررشته های کمی دورتر از دایره ی هنرهای تجسمی هماند عکاسی  و فیلم برداری، آشنایی هنرمند با اصول اولیه ی طراحی از قبیل پرسپکتیو، نورپردازی و کمپوزیسیون، عامل تعیین کننده ای درتمایز آثار وی با دیگرهنرمندان خواهد بود.

در حوزه ی  طراحی دکوراسیون، طراحی صحنه و طراحی صنعتی (خودرو، مبلمان و…)، همان گونه که ازترکیب اسامی آن ها با کلمه ی “طراحی” پیداست، هنر طراحی نقش اصلی را درشکل گیری و انجام رشته های فوق برعهده دارد و بدون گذشتن از آن تقریبا انجام هریک ازاین رشته ها، غیر ممکن خواهد بود. در سینما نیز به جز طراحی صحنه و طراحی لباس که  پیش تر به آن اشاره شد، در طراحی چهره (گریم) و در زیر مجموعه های دیگر سینما چون انیمیشن، هنرطراحی نقش کلیدی واساسی دارد و اصولا بدون طراحی، صنعت انیمیشن بی معنی خواهد بود. در معماری که شاخه ی دیگری ازهنر صنعتی ودرواقع ترکیبی از هنر و صنعت (مهندسی) است نیز احاطه برطراحی از الزامات ورود دانشجویان به این رشته می باشد.

طراحی را در دو بخش “drawing” و “design” تقسیم بندی و بررسی می کنند که بخش اول دربرگیرنده ی مفاهیمی چون اسکیس (طرح اولیه)، طراحی خطی، سایه زدن، ساخت و ساز، هاشور و بافت است  و به طورکلی ناظر به مفهوم پیاده سازی یک ایده با ابزارهای طراحی برروی کاغذ یا بوم می باشد و بخش دوم یا “دیزاین” شامل مفهوم گسترده تری از کاربرد طراحی درشکل گیری رشته های مختلف هنری است که درابتدای مقاله به آن ها اشاره شد؛ استفاده ازمفهوم ذهنی طراحی درایجاد وخلق آثارموسیقی، سینما، عکاسی و حتی ادبیات به معنای ایجاد هارمونی (هماهنگی) و تناسب در اجزاء و بهره گیری از مفاهیمی چون کنتراست (تمایز) و پرسپکتیو (دوری ونزدیکی) در خلق اثرهمان چیزی است که از آن به عنوان “دیزاین” نام می برند .

 

             محسن رفیعی

            اردیبــهشـت ۹۷

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *