آموزشگاه مجازی هنر

سبد خرید

دوربین چند مگاپیکسل بخرم؟

شاید شما هم جزو آن دسته از افراد باشید که موقع خریدن دوربین دیجیتال به اولین چیزی که توجه می کنید رقم مگاپیکسل دوربین باشد و طبیعتا بسته به پول تان بالاترین مگاپیکسل موجود را خریداری می کنید که شاید بهترین خرید برای تان باشد و شاید هم نه!

چرا نه؟ چون مگا پیکسل فقط یکی از شاخصه های برتری دوربین است و شما باید در کنار آن شاخصه های دیگری را نیز بررسی کنید تا بهترین نتیجه را دریافت کنید.

 

 

به عنوان مثال یکی از شاخصه های اصلی دوربین عکاسی (و فیلم برداری) مقدار زوم فیزیکی لنز و یا اصطلاحا زوم اپتیکال آن است که نشان دهنده ی کیفیت لنز و عدسی های به کار رفته در آن است.

زوم اپتیکال یعنی میزان بزرگنمایی دوربین با استفاده از عدسی های موجود در لنز که نباید با زوم دیجیتال اشتباه شود چرا که زوم اپتیکال صرفا بزرگ نمایی روی تصویر ثابت است که از کیفیت تصویر می کاهد.

شاخصه ی دیگر دوربین وجود ” لرزش گیر” است که وجودش به خصوص برای افراد کم تجربه بسیار ضروری است.”لرزش گیر” باعث می شود که هنگام عکاسی بدون پایه، عکس ها لرزش کم تری داشته باشند که باعث بهتر شدن کیفیت رنگ و کنتراست و در مجموع بالارفتن کیفیت عکس خواهد شد.

شاخصه ی بعدی “ایزو” است.ایزو یا همان international standords organization  ،میزان حساسیت حسگر دوربین به نور را تعیین می کند. به این معنا که هرقدر عدد ایزو که بین ۲۵ تا ۶۴۰۰ و بیشتر متغیر است، کم تر باشد، میزان حساسیت دوربین به نور بیشتر است.

ایزو بالاتر و حساسیت بیشتر سبب می شود که در محیط های کم نور و نیمه تاریک( وحتی تاریک) هم امکان عکاسی وجود داشته باشد. البته باید درنظر داشت که ایزو در کنار سرعت شاتر و سرعت دیافراگم سه ضلع مثلث نوردهی دوربین را تشکیل می دهند که هر سه مورد باید با هم تنظیم شوند تا نتیجه ی مطلوب حاصل گردد.

ذکر این نکته هم ضروری است که بالابردن ایزو باعث به وجود آمدن نویز( نقاط رنگی ناخواسته) در تصویر می شود که خود استفاده محتاطانه تر از ایزو را طلب می کند اما وجود گستره ی بالاتر عددی در ایزو دوربین به خودی خود شاخصی از کیفیت دوربین است.

 

 

ویژگی دیگری که باید هنگام انتخاب دوربین عکاسی مورد توجه و بررسی قرار گیرد فوکوس(focus)  یا تمرکز است.

فوکوس به معنای تنظیم فاصله ی کانون عدسی لنز بر اساس فاصله ی سوژه برای رسیدن به یک تصویر واضح است.به عبارت ساده تر در هر کادری یک یا چند عنصر به عنوان سوژه ی اصلی وجود دارد که باید کاملا واضح و اصطلاحا شارپ دیده شود و در مقابل، عناصر فرعی مانند پس زمینه بهتر است که به صورت تار یا اصطلاحا فلو دیده شود تا سوژه ی اصلی بیشتر به چشم بیاید. گذشته از این، استفاده از فوکوس سبب ایجاد عمق در عکاسی می گردد و عکس را از حالت تخت دو بعدی خارج می کند.

دوربین های عکاسی به دو صورت اتوماتیک(AF)  و دستی(MF)   عمل فوکوس روی سوژه را اعمال می کنند. در حالت فوکوس اتوماتیک که بیشترین کاربرد را در هنگام عکاسی دارد دوربین به وسیله ی سنسورها یا نقاط حساس به نور سوژه ی مورد نظر شما را تشخیص داده ، آن را شفاف و بقیه ی عناصر موجود در کادر را بر اساس فاصله با سوژه ی اصلی تار می کند به این معنا که هرچه عناصر فرعی از سوژه اصلی دورتر باشند بیشتر مات خواهند شد.این سنسورها یا نقاط حساس که جزو امتیازات یک دوربین عکاسی به شمار می روند در دوربین های خانگی و گوشی های تلفن همراه معمولی فقط در وسط کادر عمل می کنند اما در مدل های بالاتر تعداد سنسورها افزایش یافته  در تمام صفحه پخش می شوند و به این صورت دوربین قادر خواهد بود که روی هر یک از اجزای عکس در هرجای کادر فوکوس نماید.

 

 

و در نهایت مگاپیکسل یا تعداد نقاط رنگی نورانی که در کنار هم قرار می گیرند و تصویر نهایی را تشکیل می دهند شاخصه ی دیگر دوربین است که به عنوان یکی از ویژگی های کیفیت دوربین باید بررسی شود. ذکر این نکته درباره ی مگاپیکسل دوربین ضروری است که کیفیت واقعی و نهایی عکس گرفته شده توسط یک دوربین، تنها در هنگام چاپ یا نمایش در یک مانیتور استاندارد قابل بررسی است. بنابراین نباید کیفیت عکس دوربین های مختلف را بر اساس تصویری که روی تصویر مانیتور خود دوربین نمایش داده می شود بررسی کرد چرا که بسیاری از دوربین ها دارای مانیتور تصویر متوسط یا حتی ضعیف هستند. نکته ی ضروری دیگر این که هنگام انتخاب دوربین به این نکته توجه کنیم که به چه منظوری قصد عکاسی داریم و چه تعداد از عکس هایی که می گیریم را قرار است چاپ کنیم و به چه اندازه ای؟ چرا که اصولا مگاپیکسل بالا تنها در هنگام چاپ عکس اهمیت می یابد وگرنه برای نمایش عکس در صفحات اجتماعی و مانیتورهای خانگی یک دوربین متوسط هم کافی است. بنابراین پرداخت هزینه ی اضافی برای مگاپیکسل بالاتر سبب پرشدن سریع تر حافظه ی دوربین و هارد کامپیوترمان خواهد شد ضمن اینکه به کارمان هم نخواهد آمد.

پس با بررسی همه ی امکانات یک دوربین و انتخاب دوربین مناسب خواهیم توانست عکس های بهتر و حرفه ای تری بگیریم.

 

محسن رفیعی

آذر ماه ۱۳۹۶

: Tags

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *